Ovaj forum koristi kolačiće (cookies)
Ovaj forum koristi kolačiće (cookies) za čuvanje vaših podataka prijave, ako ste registrovani, kao i podatke vaše poslednje posete, ukoliko niste registrovani. Kolačići (cookies) su mali tekstualni fajlovi koji se čuvaju na vašem računaru. Kolačići koje je postavio ovaj forum se mogu koristiti samo na ovoj internet lokaciji i ne predstavljaju bezbednosni rizik. Takođe, kolačići na ovom forumu prate određene teme koje ste pročitali, kao i kada ste ih poslednji put pročitali. Molimo Vas da potvrdite da li prihvatate ili odbijate ove kolačiće.

Kolačići će biti sačuvani u vašem pregledaču (browser), bez obzira na izbor, kako bi sprečio da vam se ovo pitanje ponovo postavi. Postavke kolačića možete u bilo kojem trenutku da promenite, koristeći link na dnu stranice.

Ocena Teme:
  • 0 Glasov(a) - 0 Prosečno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Thread Contributor: vukpavlovic74Info Istorija nastanka POD sistema

Nasao sam se veoma iznenadjen eksplozijom proizvoda u ovoj grani vape industrije. Svaki dan se pojavljuju novi POD-ovi i danas ih je vec tesko prebrojati. Ali kako je uopste doslo do toga da dodje do pojave zatvorenih sistema?
Industrija je od slabasnih prvobitnih elektronskih cigareta isla ka upotrebi sve vece snage (W) i ka produkciji sve vecih oblaka (cloud chasing)...dok u jednom trenutku neko nije primetio da ova pojava ima sve manje slicnosti sa pusenjem. To samo po sebi nije neki problem ali ispitujuci trziste, marketinski strucnjaci su shvatili da se sve manje pusaca okrece parenju i da se industrija na ovaj nacin otima oko jedne iste grupe korisnika. Tada su nuzno poceli da razmisljaju sta je to sto je potrebno da bi ljudi lakse sa obicnih presli na elektronske cigarete? Shvatili su da je neophodno ponuditi proizvod koji ne zahteva znanje (parenje je u medjuvremenu postalo jako komplikovano za prosecnog korisnika) tj koji je veoma jednostavan za upotrebu, koji je po prirodi takav da korisnik na sebe ne privlaci nepotrebnu paznju i sto je najvaznije bilo je neophodno pusacima ponuditi nikotinski udar na koji su navikli. Ova tri zahteva bila su kljucna za nastanak POD sistema.
Prvo sto se pojavilo bio je Ploom Model One kompanije Ploom. Bilo je to 2010.-e godine. Ova neobicna spravica koristila je butan umesto baterije i grejala je duvan, stvarajuci vrlo malo dima umesto da ga spaljuje (deluje poznato Smile)
U videu ispod, pored recenzije Ploom-a, deda recenzent, prikazuje kako zeznuti kompaniju i praviti svoje kapsule za evaporaciju.
Koliko god ovaj prozvod bio genijalan ipak je bio ispred svog vremena i trebalo je da duvanska industrija ulozi milijarde dolara da razvije koncept...ali ovaj proizvod je vodio i ka nastanku POD sistema...

[Slika: Ploom-2-1024x1024.jpg]

Sledeci korak u evoluciji bio je Pax by Ploom, evaporizator suve materije/lisca. Pax se prodao u stotinama hiljada primeraka ali su ga vise koristili za kanabis nego za duvan. Usled velikog uspeha, kompanija menja ime u Pax Labs.

[Slika: Pax-by-ploom-1024x1024.jpg]

Sledeci korak koji je Pax Lab napravio, 2015.-e godine, bio je izbacivanje JUUL-a, prvog POD sistema. Poceli su da koriste nikotinske soli umesto duvana, sto je postalo apsolutnii hit. Kroz vestu marketinsku kampanju i odlicnu distribuciju doveli su do toga da je trziste postalo nezasito za njihovim proizvodima. Potraznja je bila tolika da, Pax Labs kao mala kompanija, nisu mogli da odgovore na nju. Ovo je uvidela vape industrija izbacujuci nebrojene JUUL kopije.

[Slika: juul-2-1024x1024.jpg]

Tako je kompanija Pax Labs, koja je pocela sa dva osnivaca (studenta Stanford Univerziteta) i jednim zaposlenim, dovela do vape revolucije. Uz put su utrli staze za nastanak Iqos-a i slicnih proizvoda kao i do dry leavs evaporatora (popularnih medju korisnicima sada vec u velikom delu Amerike legalne Canabis Sative).
[-] Ovaj post su pohvalili:
  • Bolle, kinkel, Oddy, Samac
Odgovori
Moram samo da korigujem godinu sa pocetka teksta.
Nije 2010. kljucna vec 2007 kada je u pitanju PAX...slucajno sam pratio.
Oni su gurali svoju pricu po debeloj ceni i opstali, a i danas imaju cifru.
...ali, spaljivace ja nebi veziva za pod.
Pod je klir.
Nema fibera, ali tu su u igri pamuci...kantal u manjini u odnosu na druge materijale...a i BrAun poceo da diluje delove, presli na tockice i mrezice im visak Smile. Nema egice, ali tu je samo u drugom obliku...nove elektronike.
Sve je uznapredovalo, ali klir je to.
Htetdoh reci, nista novo samo drugo pakovanje.
  • badja007, Oddy, vukpavlovic74
Odgovori
I ja moram da se ne složim s tobom.

2007.-a godina nije ključna ni po čemu. Tada su dva studenta otvorila firmu koja je samo fiktivno poslovala. Čak se nije ni zvala isto kao firma koja je smislila JUUL - prvi pod sistem. Tako da 2007.-e nije ni postojao Pax.
2010.-a godina je ključna jer je izbačen prvi proizvod koji je imao istu funkciju kao današnji POD-ovi iako nije radio na istom principu.
Što se klira tiče, opet se ne slažem jer je ubacivanje nikotinskih soli bilo faktor koji je promenio celu priču. Bez toga nikad ne bi bilo ni POD-ova. Kao što reče nema ni fibera. Pristup tržištu i prezentacija se toliko radikalno razlikuju od klira da je klir otišao na đubrište istorije a POD stupio na veliku scenu. Klirovi nije mogao da pruži vejperima u tranziciji ono što im je trebalo a POD jeste.
Spaljivači su nužno vezani za POD jer je firma koja je smislila POD, na osnovu marketinških istraživanja, jurila spravu koja treba da pušačima ponudi tri stvari koje sam pomenuo u tekstu. Kroz tu potragu su nastali POD-ovi i bez toga ih ne bi ni bilo.

Ali tu smo da se ne slažemo i da svako ima svoje mišljenje. Ja sam svoje detaljno izneo i ne bih dalje raspravljao jer uvek će postojati više pogleda na jednu istu stvar.
  • badja007, Samac
Odgovori
Odlicna tema i bas ste pogodili sustinu svega..
Pokusacu neko svoje vidjenje da objasnim a da nemam agresivan neki stav.,

i mozda se ponavljam,ali prateci ovakav trend dosli smo do toga da danas biznis moze da bude gotovo svakojaka glupost i manipulacije u tehnologiji i dizajnu, gde se non-stop nesto stancuje i pusta ali onako sve pomalo i na kasicicu.,

pa tako vidimo da se to desava i sa elektronskom cigaretom.
Besomucna kupovina takvih poluproizvoda nam se obije o glavu, i cesto radimo na svoju stetu..

Zivimo u vreme surovog kapitalizma od strane (korporacija), a trebalo bi da ih posmatramo kao drustveno dobro,

dobro koje ne moze biti posedovano, iskorisceno i ne moze mu se odrediti cena.,internet,lekovi struja.,free

ali opet to nije slucaj pa se sve to debelo oporezuju i naplacuju.,pa i vazduh koji se udise..

Ostaje mi nada i raduje me cinjenica da je ta promena sve slabija sposobnost trzista da samo formira cene.(e-cig nikad jeftinija)..

"Trzista su formirana na principu oskudice neke robe, a danas na njemu vlada izobilje informacija.

Odbrambeni mehanizam sistema od takve situacije je gotovo uvek formiranje monopola velikih tehnoloskih kompanija, i to u meri koja nije vidjena u poslednjih 200 godina.
Ali ti monopoli i takvo divljastvo
ne mogu dugo ovako da traju.."
  • Samac, vukpavlovic74
Odgovori
"Zivimo u vreme surovog kapitalizma od strane (korporacija)"
Upravo tako Badja, Ned Lud nije bio lud!
...sve se svelo na potrosnju.

@vukpavlovic74
Ne, ne...nisi razumeo za 2007. Samo sam rekao kada je osnovana firma.
Ali vidi sada sled dogadjaja.
Ameri su godinama pokusavali da ulete u pricu "heat-not-burn". U momentu kada su bili na granici dobijanja rezultat prepala se duvanska imperija koja je (a i dan danas na razne nacine) izvrsila pritisak na FDA, a je smislila neku suludu formulaciju da sve to suvise lici na farmakoloski proizvod (a tek oni su zlo). Tako je stopiran razvoj...do upotrebe duvana, naravno...ali, sve je to "otplovilo" u Kinu i 2003 bum, eto proizvoda.
Klir Tongue
  • badja007, vukpavlovic74
Odgovori
@Samac bas tako.,

Primera radi:

Onaj tamo baja,banke sto drzi,sto je glavni i vuce konce u svetu...
Ti mozda radis za svog sefa,ali u sustini svi radimo najvise za njihove interese..

Takav hoce da ja budem pusac ili non-stop da mu kupujem vejp opremu,da nemam izbor., i da mu pomognem da se obogati.

Za svaku sitnicu placamo PDV,zdravsto,porez na imovinu i kucu..

U medjuvremenu je izmislio da mu ja placam internet?

Kako to sad sebi da objasnim!?

Pitam se jel se taj internet jede i kako je moguce da se to nesto potrosi?

Sa druge strane pored tolikih silnih gromova sto nadju put pod nebesa i pod zemljom.,oni zmisliili da mu ja placam struju iako je sve elektricitet pa i sva materija nastala od toga.

https://youtu.be/OpegKFXYL0U

I pored toliko lekovitih biljaka u prirodi sa kojim se prave lekovi oni izmislili u labaratorijama razne bolesti,a najbeci greh od BOGA je uzeti pare (Bolesnom Coveku)

E-Cig i iPodove obesmislise i obrnuli curak do te mere da se ona gotovo nemoze vise koristiti na na javnom mestu i ulici,

a da sastavis bilo koja 2 vejpera objasnice do tancina kakvu to
e-cig opremu zeleli bi da koriste i kako i od kojih materijala da se napravi..

Ali to bi u potpunosti dotuklo duvansku industriju pa to njima ne odgovara.,
i
samo zato da bi u medjuvremenu poceo da jedem sranja ili se vratim na pljuge,da mi zivot zbog toga bude sranje,
i kad odem u penziju da mu vratim sve te pare u banku nazad kupujuci lekove za svoje sjebano zdravlje..

Ali taj prokleti monopol i divljastvo nemoze zadugo ovako da traje..
Odgovori
Share

Idi na Forum:

Korisnika pregleda ovu temu: 1 Gost(a)