Ovaj forum koristi kolačiće (cookies)
Ovaj forum koristi kolačiće (cookies) za čuvanje vaših podataka prijave, ako ste registrovani, kao i podatke vaše poslednje posete, ukoliko niste registrovani. Kolačići (cookies) su mali tekstualni fajlovi koji se čuvaju na vašem računaru. Kolačići koje je postavio ovaj forum se mogu koristiti samo na ovoj internet lokaciji i ne predstavljaju bezbednosni rizik. Takođe, kolačići na ovom forumu prate određene teme koje ste pročitali, kao i kada ste ih poslednji put pročitali. Molimo Vas da potvrdite da li prihvatate ili odbijate ove kolačiće.

Kolačići će biti sačuvani u vašem pregledaču (browser), bez obzira na izbor, kako bi sprečio da vam se ovo pitanje ponovo postavi. Postavke kolačića možete u bilo kojem trenutku da promenite, koristeći link na dnu stranice.

Ocena Teme:
  • 0 Glasov(a) - 0 Prosečno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Thread Contributor: OddyInfo Pravljenje tečnosti za e-cig

#1
Iako tečnosti za elektronske cigarete možemo kupiti gotove, bez ili sa određenim procentom nikotina, takođe ih možemo, uz malo znanja, i sami napraviti.

Od sastojaka koji su nam potrebni su:
  • Propilen Glikol (PG)
  • Biljni Glicerin (VG)
  • Koncentrovani Nikotin
  • Koncentrovana prehrambena aroma za e-cig.
  • Poželjno i destilovana voda.

Propilen Glikol

U pitanju je providna tečnost srednje gustine, relativno bistra, bez mirisa i boje, sa veoma niskom slatkoćom.
Uloga PG-a je da simulira grebanje grla koje se dobija upotrebom obične cigarete kao i da lako prihvata i vezuje za sebe aromu koja se sipa u određenom procentu u e-tečnost.

Biljni Glicerin

Poznat i kao samo Glicerin je drugi providni, bez mirisa i boje, relativno gust sastojak e-tečnosti, slatkastog ukusa.
U e-tečnosti Glicerin se koristi da bi se dobila gušća i veća količina pare. Dosta je gust, natapajući materijal ga teže upija i slab je nosilac arome i nikotina. Kako je slatkastog ukusa i para mu je mekana, koristi se da bi ublažio grebanje grla koju Propilen Glikol izaziva kao i da bi povećao vlažnost pare koja od Propilen Glikola isušuje grlo.

Nikotin

Nikotin je prirodni sastojak koji se nalazi u duvanu, kao i u nekim svakodnevnim namirnicama poput paradajza ili krompira. Koncentrisan u visokim procentima je deklarisan kao toksičan i rad sa njim iziskuje pažnju jer se apsorbuje preko kože. Nikotin je opcioni sajstojak e-tečnosti i pomaže pri odvikavanju od pušenja.

Arome

Arome su ono što se stavlja u relativno malim procentima (od 1% do 5-6%, a u retkim slučajevima 10%) u e-tečnost kako bi se dobio miris i ukus. Proizvode se ili prirodnim putem ekstraktovanjem biljaka ili od životinjskog materijala, a mogu se i veštački praviti u laboratorijama. Deklarisane su kao prehrambene arome (samo deklarisane, ali specijano pravljene za elektronske cigarete, ne koristiti prehrambene sa police iz kuhinje) i kao takve prolaze kontrolu kvaliteta u državama gde se proizvode, kao i u državama u koje se uvoze i prodaju.

Destilovana Voda

Iako opciono, dodavanje destilovane vode ima dve uloge. Prva je da razbistri relativno gusti Glicerin (VG) i tako omogući bolje natapanje grejača u atomizeru. Druga uloga je da snizi temperaturu isparavanja tečnosti.

E sad, kada znamo šta je potrebno za DIY (Do It Yourself / Uradi sam), postavlja se pitanje gde nabaviti sastojke i kako napraviti tečnost spremu za korišćenje u elektronskoj cigareti.

Iako je Propilen Glikol i Glicerin moguće kupiti i u apotekama ili drugim mestima, preporučeno je da se oni uzimaju u prodavnicama koje prodaju opremu za elektronske cigarete. Razlog je taj što su u ovim radnjama PG i VG namenjeni upravo za e-cig i stoga imaju visoki procenat čistoće.

Što se nikotina tiče, on dolazi u različitim nivoima koncentracije. Pomešan je sa Propilen Glikolom, ili sa Glicerinom ili treća opcija, i sa Propilen Glikolom i sa Glicerinom u određenoj međusobnoj razmeri. Nema bitne razlike osim kada se pravi računica za gotovu tečnost. Koncentracija koja se bira zavisi od trenutne kupovne moći i koliko je ko u mogućnosti da trenutno izdvoji, pošto je ovo najskuplji sastojak.
Nikotin se može uzeti kao već spremna baza sa PG i VG-om. Recimo ako parite tečnost sa 12 ili 16mg nikotina, uzme se već gotova baza sa ovom koncentracijom u koju se samo doda aroma.
Iako je opcija jeftinija na kraće staze, ovde ćemo pričati o kupovini nikotina veće koncentracije koju ćemo razblažiti i opcijom koja je jeftinija na duže staze.

Arome i njihova ponuda je veoma široka, od proizvođača do različitih ukusa. Ovo je veoma široka tema i za detaljnije preporučujem posebnu sekciju na forumu. Izbor se svodi na lični ukus.

Proces pravljenja tečnosti za e-cig

Najzastupljenija su dva načina pravljenja. Jedan je merenjem zapremine, dok je drugi merenjem težine. Pokušaću oba načina da objasnim.
Takođe, miksovanje može biti na manje količine (10ml, 30ml, 50ml, 100ml), a može i na veće (1, 2, 3...5 litara). Mnogi će reći da je najbolje početi od manjih količina dok se ne savlada materija. Ja sam počeo na litre, ali moram napomenuti da sam imao pomoć iskusnog vejpera sa kojim sam zajedno napravio svojih prvih par mikseva i kojem nije bio problem da izdvoji vreme i bude tu (hvala @Vapoholic).

Pravljenje manjih količina.

Za pravljenje manjih količina ću proces objasniti preko razmeravanja sastojaka težinom, odnosno preko vage.
Pored nabrojanih sastojaka sa početka teme (PG, VG, Nikotin, Aroma, H2O) potrebna je precizna vaga sa bar jednom decimalom, potrebna je bočica/bočice i zaštitne rukavice (iako će mnogi reći da preterujem, zaštitne naočare takođe...moje je da napišem i upozorim).
Pre početka su potrebne neke osnovne informacije, poput težine sastojaka.

Težina PG-a je 1.04 gr/ml, ja zaokružujem na 1ml = 1gr
Težina VG-a je 1.26 gr/ml.
Težina arome, osim ako nije naglašeno drugačije, je obično kao i PG, tj 1ml = 1gr
Težina H20 je 1.00 gr/ml

Kada ovo znamo, treba nam i neki kalkulator. Ja koristim http://www.steam-engine.org/juice.html

[Slika: I7etTRl.png]

Objašnjenje slike:
Gledamo sa leva na desno. Ispod polja "Batch" se unese količina gotove tečnosti koju želimo da dobijemo. U ovom slučaju sam uneo 100ml. Mere ispod sam stavio da su "Weight (mg/ml)" što je težina.
"Flavoring" je aroma koju ćemo ubaciti. Procenat koji je stavljen je 3%. Ovaj procenat je na osnovu ličnog ukusa. Uglavnom proizvođač arome za određene arome daje preporuku koliko se dozira. Preporuka može biti napisana na bočici arome, može se naći na sajtu proizvođača ili se može pitati prodavac. Ovaj procenat se dalje prilagođava ličnom ukusu pa se shodno tome smanjuje ili povećava.
"Nicotine base liquid" je koncentrovani nikotin koji je kupljen i koji planiramo da razblažimo. Stavio sam primer da je to nikotinska baza koncentracije 36mg/ml u PG-u.
"Target" je polje u kojem unesemo šta želimo da dobijemo. Primer je tečnost koja će imati 12mg/ml i koja će biti sa odnosom 50-50% VG-PG.

Na kraju se dobije "Recipe" odnosno računica koliko čega stavljamo. Gledamo "g"

Sada uzimamo vagu, postavljamo praznu bočicu, resetujemo vagu na 0,00gr i sipamo sastojke u bočicu. Zatvorimo bočicu i dobro promućkamo. Ostavimo bočicu na tamnom mestu da odstoji minimum 1 dan kako bi se svi sastojci pomešali. Generalno je 1 dan malo i svaka aromatizovana tečnost ima svoj proces zrenja. Proces zrenja je od nedelju dana do preko mesec dana. U toku ovog procesa se određene note same arome izjednačavaju nakog čega se dobija pravi ukus tečnosti.

Verovatno se sada pitate gde je destilovana voda u svemu ovom. Voda je opciona i na žalost je nema u ovom kalkulatoru kao posebno polje. Preporuka za dodavanje vode je 5-10% direktno u VG. Dakle, ne 5-10% na celu tečnost, nego 5-10% od količine VG-a. Nakon toga VG više neće imati težinu 1.26 gr/ml nego nešto manju. Ukoliko ne želite da unapred to radite, može se dodati na kraju u bočicu posebno. Tako da u ovom primetu, pošto ima 50ml VG-a, 5% je 2.5ml ili 2.5gr.

Pravljenje veće količine.

Za pravljenje veće količine ću proces objasniti preko razmeravanja sastojaka zapreminom, odnosno preko izbaždarene plastične posude i pipeta, odnosno špriceva.
Pored nabrojanih sastojaka sa početka teme (PG, VG, Nikotin, Aroma, H2O) potrebna je posuda za merenje zapremine, potrebne su pipete ili špricevi, potrebna je flaša ili kanister kao i zaštitne rukavice (iako će mnogi reći da preterujem, zaštitne naočare takođe...moje je da napišem i upozorim).

Kao što sam već napisao, ovaj postupak je bio prvi sa kojim sam krenuo, ali uz ličnu asistenciju iskusnog parioca.

Spremi se flaša ili kanister u kojem će se napraviti baza. Najbolja opcija je da bude staklena. Druga opcija je plastika, ali bih preporučio da to bude plastika sa brojevima unutar trougla na dnu oznaka:
#2 – HDPE (high-density polyethylene) ili #4 – LDPE (low-density polyethylene). Ja sam koristio prazne flaše od vode koje imaju oznaku #1 – PET or PETE (polyethylene terephthalate) dugo godina. Nije baš za preporuku, ali eto da kažem samo.

Druga stvar koja je potrebna je neka izbaždarena posuda za merenje zapremine. Ja sam uzeo od plastičara kuhinjsku providnu plastičnu posudu koja meri do 1 litar.

Od sastojaka PG i VG uzmem litru od svakog. Nikotin uzmem 100ml koncentracije 100mg/ml. U ovom slučaju će nikotin biti u VG-u.

Preko http://www.steam-engine.org/juice.html izračunam koji je udeo određenih sastojaka.

[Slika: dBvrm7A.png]

Objašnjenje slike:
Gledamo sa leva na desno. Ispod polja "Batch" se unese količina gotove tečnosti koju želimo da dobijemo. Uneo 1250ml. Uneo sam ovu meru jer želim da potrošim sav koncentrovani nikotin (bočica od 100ml). Počinjem tako što recimo ubacim u ovo polje 1000ml i gledam u skroz desnom polju "Recipe" da li će pisati "Nicotine base" 100ml. Ukucavam vrednosti u "Batch" dok ne dobijem 100ml "Nicotine base" u "Recipe".
Mere ispod sam stavio da su "Weight (mg/ml)" što je težina.
"Flavoring" polje ostaje prazno jer sada pravimo osnovnu bazu od koje ćemo kasnije praviti manje količine gotove tečnosti.
"Nicotine base liquid" je koncentrovani nikotin koji je kupljen i koji planiramo da razblažimo. Stavio sam primer da je to nikotinska baza koncentracije 100mg/ml u VG-u.
"Target" je polje u kojem unesemo šta želimo da dobijemo. Primer je tečnost koja će imati 8mg/ml i koja će biti sa odnosom 50-50% VG-PG.

Na kraju se dobije "Recipe" odnosno računicu koliko čega stavljamo. Gledamo "ml".

Dakle, ide svih 100ml koncentrovanog nikotina, ide 530ml VG-a i 620ml PG-a. Ukoliko se dodaje voda, 5 ili 10% vode se sipa direktno u VG. Dakle, ne 5-10% na celu tečnost, nego 5-10% od količine VG. Ta mešavina H2O i VG-a ostaje količinski 530ml.

Kada imam ovaj podatak, u plastičnu posudu sa izbaždarenim podeocima izmerim prvo VG. Prespem u praznu flašu. Nakon toga uzimam koncentrovani nikotin iz flašice od 100ml i sipam direktno u flašu gde sam usuo VG. Zatim u posudu za merenje sipam PG pa u flašu. To sve dobro izmućkam i ostavim da prenoći. Kada je prenoćilo, opet izmućkam i po meni je onda spremno da pravim tečnost sa aromama.

Pošto imamo gotovu bazu, sada želimo da napravimo i gotovu tečnost sa aromom u sebi. Uzećemo primer da hoćemo da napravimo 100ml gotove tečnosti u koju će ići 3% arome. Uspem u flašicu od 100ml malo baze koju sam napravio i onda izmerim 3ml arome sa pipetom ili špricem. Ubacim aromu i ostatak do pune flašice dolijem bazu. Dobro promućkam i odložim flašicu na tamno mesto da zre.

Rezime

Sada kada su objašnjena oba načina pripreme, ja sam našao prednsoti i mane kako jednog tako i drugog i trenutno kada pravim tečnosti, koristim oba načina. Samu bazu pravim u količini od oko 1 litre sa metodom merenjem zapremine, dok gotove tečnosti pravim metodom razmeravanja težine preko vage.
Iako sam u početku sve radio sa merenjem zapremine preko izbaždarene plastične posude, pipeta i špriceva, naišao sam na problem prilikom razmeravanja u bočice. Kod dodavanja arome, treba da imam više pipeta ili špriceva, ako neću posle svakog izvlačenja arome da ih perem i sušim. Pranje posle upotrebe je obavezno. Neretko sam imao problem i sa čepovima aroma kada treba da ih otvorim da izvučem par mililitara, pa se desi i da prospem.
Kod razmeravanja preko vage mi je problem jer vaga zbog preciznosti meri manje težine, a nisam uspeo da nađem jaču.

I...to je to, nadam se da sam sve napisao i što je najbitnije, nadam se da sam uspeo da pognem Big Grin
[-] Ovaj post su pohvalili:
  • BobanNB, Bolle, kinkel, ncholass, taunus, Vapoholic, vladimirkrstic, vukpavlovic74
Odgovori
#2
Оди, свака част на објашњењу. Ово почетницима ако не буде јасно, онда немам речи.
П. С. нашао сам ти пар словних грешака

Послато са IQ1019N уз помоћ палца
[-] Ovaj post su pohvalili:
  • Oddy
Odgovori
#3
Hvala! Smile
Ispravio sam slovne greške koje sam našao. Obnevideo sam od silnog pisanja Big Grin
Odgovori
#4
.. jes da kupujem tecnosti .. al tema je odlicno zapoceta .. hvala
[-] Ovaj post su pohvalili:
  • Oddy
Odgovori
#5
Svaka cast!!! Clapping

Obavezno stivo za svakog pocetnika.
[-] Ovaj post su pohvalili:
  • Oddy
Odgovori
#6
jel zna neko neki dobar kalkulator isprobao sam 6-7 raznih
pola daju jedne rezultate pola druge

ne znam kako da editujem pa cu morati novi post
greska se javlja kad vodu ubacim u kalkulator
bez racunanja vode vecina prikazuje iste rezultate
vodu cu dodavati manuelno kao i aromu
Хлебождер
Rock on neo rockers, rock on
Odgovori
#7
@Milanez Razblazi VG prvo vodom, izracunaj sam kolicinu vode koju treba da dodas u VG sam, obicno ide 5-10%. Onda uradi matematiku uz pomoc http://www.steam-engine.org/juice.html Zaboravi na vodu tad, imas VG vec razblazen.
[-] Ovaj post su pohvalili:
  • Estariol, Oddy
Odgovori
#8
Veliki sam degustator i vrtim mnogo tih ukusa..

Samo u 2014 sam dao za e-cigare 190K dinara..

Sada postalo mi hObi i usteda,.i sa nekih 100€ jednom u 3 godine kupim
 3 baterije,100mg/ml nikotina i 3L PG i 3VG i sve to izmesam odmah sa vodom,
pa u litarske flase,

Zatim od kolega povremeno kupim jedno 100 ×100ml bocica u kome se nalazi po 1ml aroma raznih,pa ih onda miksam i dopunjujem sa nekim mojim u razlicitom procentu.,pa zatim u 10ml boce za nositi..

tu i tamo sa po neku kupovnu tecnost se castim..i grubo izracunano kosta me kao jedna paklica cigara mesecno..

ili oko 10 dinara na dnevnom nivou i sasvim dovoljno da se uziva u vejpu i svim tim aromama..
[-] Ovaj post su pohvalili:
  • Oddy, vladimirkrstic
Odgovori
#9
Prebrojao sam arome upravo, 87, bočice od tečnosti ne smem
Trying to stay sane is a life time hobby Good
[-] Ovaj post su pohvalili:
  • badja007, Oddy, vladimirkrstic, vukpavlovic74
Odgovori
#10
@Guru pazi da ne prezreju Big Grin
[-] Ovaj post su pohvalili:
  • Guru
Odgovori
Share


Idi na Forum:


Korisnika pregleda ovu temu: 1 Gost(a)