Ovaj forum koristi kolačiće (cookies)
Ovaj forum koristi kolačiće (cookies) za čuvanje vaših podataka prijave, ako ste registrovani, kao i podatke vaše poslednje posete, ukoliko niste registrovani. Kolačići (cookies) su mali tekstualni fajlovi koji se čuvaju na vašem računaru. Kolačići koje je postavio ovaj forum se mogu koristiti samo na ovoj internet lokaciji i ne predstavljaju bezbednosni rizik. Takođe, kolačići na ovom forumu prate određene teme koje ste pročitali, kao i kada ste ih poslednji put pročitali. Molimo Vas da potvrdite da li prihvatate ili odbijate ove kolačiće.

Kolačići će biti sačuvani u vašem pregledaču (browser), bez obzira na izbor, kako bi sprečio da vam se ovo pitanje ponovo postavi. Postavke kolačića možete u bilo kojem trenutku da promenite, koristeći link na dnu stranice.

Ocena Teme:
  • 1 Glasov(a) - 5 Prosečno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Thread Contributor: OddyIskustva sa carinom

#1
Već par godina, koliko naručujem pakete iz inostranstva, situacija sa carinarnicom Novi Sad se samo pogoršavala. Koliko mi je poznato, BG nikada nije imao poseban problem, ali je zato situacija sa Niškom carinom bila veoma slična kao i sa Novosadskom.
Da li je u pitanju sama carina ili pošta carine, ostaje nejasno nakon izjave: "U carini naglašavaju i da pošiljke skoro uvek budu ocarinjene na vreme sa maksimalno dan ili dva kašnjenja, a da ako dođe do zastoja u pošti, to nije njihova odgovornost."
Kada kažem da se situacija samo pogoršavala, mislim na to da je recimo pre 2 godine paketima uglavnom trebalo nedelju do nedelju ipo dana da prođu carinu i nakon konstanto sve dužeg stajanja paketa, prvom polovinom ove 2018 godine se taj vremenski period "čekanja paketa na carini" popeo na preko mesec dana.
Takođe, iz ličnog iskustva, svi paketi (većina plaćena do 50e) su mi do sada bili otvarani i naplaćen je PDV na iste, osim jednog u kojem je bilo 10 kratkih plastičnih drip tipova, i koji je ostao jedini paket koji mi nisu otvarali i na koji nisam ništa platio.
Pored ovog, 2x do sada sam imao situaciju sa carinom u kojoj mi je ista na pakete plaćene do 50e naplatila PDV+carinjenje od nekoliko hiljada dinara. Jednom se nisam žalio i platio sam ono što su tražili, dok sam se drugi put žalio na traženi iznos od 4.000 din na paket u vrednosti od 4 i nešto dolara i ta žalba mi je uvažena (da li je bilo vredno truda, novca i čekanja, diskutabilno).

Razlog zašto pišem sve ovo je paket koji je stigao u ponedeljak 23.07. na NS carinu i juče, 27.07. pušten i poslat na adresu. Dakle, 4 dana, što je rekord od kada naručujem. Ne znam jel ovo izolovan slučaj ili se situacija drastično popravila?
Ostaje da vidim koliko su me ovaj put rebnuli, tj na koliko su procenili paket Big Grin
[-] Ovaj post su pohvalili:
  • Vapoholic
Odgovori
#2
Таква искуства са "нашом" поштанском царином имам и ја.....мада до сада чекање испод 10 дана нисам имао осим у 2 случаја када је прошло без отварања пакета и без пдв(укупно између 60-70 пакета).....чак су наплаћивали пдв на вредност пакета од 1,2$ тако да ме са отварањем изашао скупље него његова сама вредност.....бгд поштанска царина је доста флексибилнија, сад преко кума из Борче наручујем тако да је ситуација доооста боља.
Игром случаја сам се зезнуо приликом задње наруџбе па штиклирао моју адресу у НБ уместо Борчу и пакет стигао 27.07 у НС.....е саће да видимо како раде и ревност, мада очекујем пдв по рачуну али чекањееее ее......

Послато са Леново К6-Ноте уз помоћ ножног палца!
[-] Ovaj post su pohvalili:
  • Oddy
Odgovori
#3
Ma NS je bio skoro godinu dana baš totalna katastrofa. Em čekaš po mesec dana da se smiluju, em što paket, ma kakav bio, tradicionalno skoro sigurno otvaraju. O nasumično određivanju cene i neretkom preterivanju iste da ne pričam. Pečat "Ne podleže carinjenju" je izgleda neki prethodni Čvarkov odneo sa sobom u penziju Lol
Ovo sada me je iznenadilo, što je prošlo za 4 dana, ali sam siguran da je PDV uračuant. Videću šta je kad stigne Cool
Odgovori
#4
Imali su problem sa brojem ljudi, koji su možda rešili, ili su konačno sustigli sami sebe, bili su u gadnom zaostatku zbog ogromnog broja paketa sa novogodišnjih rasprodaja. Igrom slučaja sam pričao sa čovekom koji radi u pošti carinjenja u NS.
[-] Ovaj post su pohvalili:
  • Oddy
Odgovori
#5
Сам себе да демантујем.....немогу да верујем..... дал је могуће да раде са дан закашњења? [Slika: 1e1f7d88752fd2cdf3826bb865c2e05e.jpg]

Послато са Леново К6-Ноте уз помоћ ножног палца!
Odgovori
#6
Sviđa mi se Big Grin

[Slika: 3foItNZ.jpg]
Odgovori
#7
Moje iskustvo sa carinom je takvo da mislim da sam skapirao, makar osnove. Dakle, sve što mi naručujemo pripada Pošti Carinjenja. U Srbiji ih imamo 3: Beograd, Novi Sad i Niš, na osnovu teritorijalne raspodele. Kada naše pošiljke stignu (uglavnom iz Kine, heheh), one zapravo dođu avionom, tj. avionskom poštom i odlaze u Centar za obradu, koga mi vidimo kao 11003 IZMENIČNA POŠTA.
E, tu se vrši trijaža i odvaja šta ide na carinu i koju (Poštu Carinjenja), po adresi, odnosno teritorijalnoj pripadnosti....
Nastavak sledi, pošto moram da palim...
[-] Ovaj post su pohvalili:
  • Oddy
Odgovori
#8
Hteo sam još nešto da dodam...

Sve što ima broj za praćenje iliti tracking number, u većini slučajeva, završi na obradi u Pošti Carinjenja. Ako pripadate niškoj ili novosadskoj carini, šanse su vam 100% da će vaš paket biti obrađen, a time će vam biti obračunat minimum PDV + usluga otvaranja. Ukoliko pripadate beogradskoj carini, imate šanse da se izvučete.

Ukoliko vam paket nema broj za praćenje, velika je verovatnoća da ćete proći bez naplate, jer će ga Izmenična pošta poslati na poštu i to je to.

Svi paketi koji se otvaraju, otvaraju se od strane poštanskog službenika u prisustvu jednog ili dva carinika. Ono što nam naplate uz PDV a nije carina i ako vas, ne daj Bože, ocarine, pa pored carine i pdv-a vam naplate i još nešto - to je naplata usluge otvaranja paketa i ponovnog pakovanja. I to je negde između 100 i 200 dinara. To nije poštarina, jer ste poštarinu već platili. Igorm slučaja, imao sam priliku da vidim kako se radi u Pošti carinjenja Niš i mogu da kažem da se tamo puno radi. Ima puno paketa, previše za taj broj zaposlenih, verovali ili ne.

Novosadska i niška carina imaju sličan broj zaposlenih i razbijaju se od posla. Pride, takmiče se koja će od ove dve carine da ubere veći prihod. Beogradska carina možda broji više ljudi, ali istovremeno imaju neuporedivo više pošiljaka. U Izmeničnoj pošti u Beogradu rade, pored poštanskih službenika i carinici beogradske carine. Kada je gužva u PC Beograd, dobiju signal da je gužva i da puštaju bez carine. Otuda se dešava da ljudi koji pripadaju beogradskoj carini dobiju paket bez obračunatog pdv-a i/ili carine.
Ovo je moj neki zaključak, nemam dokaz za tvrdnje iznete u ovom pasusu.
Odgovori
#9
To potvrđuje to što sam naveo gore, da imaju problem sa brojem ljudi - malo ih je. I hebalo ih takmičenje. 'Beš mi sve ako ne nađem nekog u BG da naručujem na njegovu adresu, pa čak i dugmiće za košulju Lol Lol Lol

Admini, 'zvinte za lajanje, tak'i mi dan... Blush2
Odgovori
#10
@Estariol , možda ti ideja uopšte nije loša. Možda i probam tu varijantu. Ionako nemam šta da izgubim - sve što pripada niškoj carini, niška carina i naplati.
Odgovori
Share


Idi na Forum:


Korisnika pregleda ovu temu: 1 Gost(a)